Sport

Najsłynniejsze sportowe gazety wszechczasów

Najsłynniejsze sportowe gazety wszechczasów

Choć dziś wydaje się, że czytanie gazet zamiera, jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie wyobrażał sobie dnia bez porannej porcji informacji. Dziś prasa przeszła do internetu lub upada. Nie inaczej jest z gazetami sportowymi, które dawniej pozwalały nie tylko wyobrazić sobie, jak gol mógł wyglądać, ale także były jedynym źródeł wyników meczów. Jakie są te najsłynniejsze gazety w świecie sportu?

„L’Équipe” – jedna z pierwszych gazet na świecie

Koniec dziewiętnastego wieku to przede wszystkim dominacja kolarstwa. Co prawda jeszcze nie powstał wówczas Tour de France, jednak wiele tytułów poświęconych temu sportowi działało na francuskim rynku. Kiedy w wyniku afery Dreyfusa reklamodawcy odwrócili się od jednej z gazet, masowo przeszli do założonej przez Henriego Desgrange’a „L’Auto”. Pierwszy numer został wydany w październiku 1900 roku przed otwarciem igrzysk olimpijskich w Paryżu. Dopiero w okresie ruchu oporu gazeta zmienia nazwę i do tamtego czasu staje się najsłynniejszym dziennikiem we Francji piszącym o różnych sportach.

„Marca”, czyli hiszpański temperament

Marca została założona 21 grudnia 1938 roku w szczytowym okresie hiszpańskiej wojny domowej, w kontrolowanym przez nacjonalistów San Sebastián. Jego pierwszym redaktorem był Manuel Fernández Cuesta. Obecnie wydawcą gazety jest Unidad Editorial, a gazety siostrzane to „El Mundo” i „Expansión”. „Marca” jest publikowana w formacie tabloidowym i często prezentuje niesprawdzone, ale sensacyjne plotki transferowe i wiele afer w świecie sportu. Ważną datą był 25 listopada 1942 roku, kiedy to przestała ukazywać się jako tygodnik i od tego czasu ukazuje się jako dziennik. Została uznana przez Society for News Design za najlepszą gazetę na świecie za rok 2004.

Polski „Przegląd Sportowy”

Jedna z najstarszych gazet w Europie, która nadal ma swoją rzeszę wiernych fanów. Pomysłodawcami wydawania polskiej gazety sportowej na szczeblu ogólnopolskim byli Ignacy Rosenstock, Aleksander Dembiński, Józef Szkolnikowski czy Leon Gleissner i Tadeusz Synowiec. Od 23 lipca 1921 roku „PS” stał się oficjalnym organem Polskiego Związku Piłki Nożnej. W swojej historii brał udział choćby w powstaniu piłkarskiej ligi polskiej czy zainaugurowaniu Tour de Pologne. Od 1926 roku „PS” wybiera najlepszego sportowca Polski, co jest jednym z najstarszych tego typu konkursów na świecie.

Prasa w XXI wieku

Dziś prasa musi znacznie zmienić swój sposób działania. W dziennikach, także sportowych, musi być więcej treści o charakterze ogólnym i analitycznym, a mniej codziennych newsów, które w momencie puszczenia do druku są już nieaktualne.

Orlik 2012 – sztandarowy projekt rządu Tuska

Jeden komentarz

Dodaj komentarz