Sport

Jak wygląda dieta elitarnego sportowca?

Jak wygląda dieta elitarnego sportowca?

Igrzyska Olimpijskie, Puchary Świata i wiele innych zawodów to okazja, z której elitarni sportowcy korzystają co roku, by bić nowe rekordy i osiągać coraz lepsze wyniki.

Aby osiągać dobre wyniki i unikać kontuzji, konieczna jest zdrowa dieta. Jest to istotne dla wszystkich sportowców, którzy rywalizują, a także dla nastolatków, którzy są w trakcie wzrostu i szukają w sporcie możliwości doskonalenia się i rozwoju.

Za każdym razem, gdy oglądamy zawody sportowe na najwyższym poziomie, widzimy profesjonalizm i dyscyplinę w każdym ruchu i umiejętności sportowców. Podstawą jest szkolenie. Wsparciem jest odżywianie. Życie czołowego sportowca jest naznaczone ścisłą dbałością o codzienną rutynę.

Dieta wpływa na wyniki sportowe, a pokarmy wybierane do spożycia podczas treningu i konkurencji wpływają na wynik zawodów. Każdy sportowiec powinien być świadomy swoich osobistych celów żywieniowych oraz tego, w jaki sposób może dobrać strategię żywieniową, aby te cele osiągnąć. Podręcznikowym przykładem doskonałej strategii żywieniowej jest Cristiano Ronaldo. W tym artykule dowiesz się, jakie są tajemnice jego diety.

Dużo węglowodanów

Kluczowe jest, aby jeść zdrowy posiłek zawierający duże ilości węglowodanów przed meczem lub sesją treningową, aby mieć energię w mięśniach, aby grać jak najlepiej. Kiedy poziom glikogenu jest niski, stajemy się wolniejsi, słabsi i tracimy zdolność koncentracji. Przestań jeść na godzinę przed meczem lub treningiem, ponieważ trawienie odciąga uwagę organizmu od wydajności, a pełny żołądek może powodować skurcze lub inny dyskomfort.

Podczas przerwy w grze, najlepszą przekąską jest owoc o dużej zawartości wody, taki jak pomarańcza, melon, winogrona, truskawki, lub ananas. Wszystkie one dostarczają glukozy i nawodnienia, nie spowalniając przy tym organizmu. Po meczu musisz uzupełnić swoją energię. Wiele badań wskazuje, że mięśnie sportowca są w stanie szybciej odbudować glikogen, jeśli węglowodany są spożywane bezpośrednio po meczu lub treningu. Jest to szczególnie ważne, jeśli następnego dnia ma być rozgrywany kolejny mecz.

Co składa się na zdrową dietę?

Dokładny skład zdrowej, zbilansowanej i zróżnicowanej diety zależy od potrzeb każdej osoby: wieku, płci, nawyków, ćwiczeń, stanu zdrowia, lokalnie dostępnej żywności i nawyków żywieniowych.