Sport

Korzyści płynące z zimowego joggingu

Korzyści płynące z zimowego joggingu

Nie tylko pora letnia lub wiosenna to idealne warunki do uprawiania aktywności na świeżym powietrzu. W chłodne dni również warto się poruszać. Ruch na świeżym powietrzu zwłaszcza w okresie zimowym to nie tylko lepsze dotlenienie organizmu, ale także dobra metoda zahartowania organizmu.

Jogging zimą

Nie od dziś wiadomo że porą zimową nie do końca zachęca do biegania. Często nie chodzi nawet o sam chłód, lecz o fakt iż w okresie zimowym organizm potrzebuje więcej energii aby utrzymać optymalną ciepłotę ciała. Pomimo iż zimowe biegi są trudne, mogą za to przynieść mnóstwo korzyści. Chodzi tu przede wszystkim o poprawę wydolności oraz wytrzymałości. Aby jednak efekty te uzyskać należy zastosować się do kilku podstawowych zasad. Są to:

  • trening w okresie zimowym musi być mniej intensywny niż w porze letniej
  • lepiej biegać dalej a wolniej
  • nie wykonywać sprintów gdyż grozi to wchłonieniem zbyt dużej ilości zimnego powietrza co może skutkować chorobami układu oddechowego.

Strój do joggingu zimą

Warto również zadbać o odpowiedni strój. Dobrze więc ubrać się na celulkę a każde ubranie powinno być cienkie i wykonane z dobrze oddychających materiałów. Zdecydowanie odradzam się stosowanie koszulek bawełnianych gdyż magazynują one wilgoć przez co mocno schładzają ciało. Nie należy zapominać o czapce i rękawiczkach a takżegrubych i ciepłych skarpetkach. Na pewno pomogą też okulary przeciwsłoneczne w przypadku mocnego słońca które dodatkowo wzmacnia leżący wokoło śnieg. No i najważniejsze. Zanim rozpoczniemy zimowy jogging niezbędna jest rozgrzewka.

Poradnik dotyczący joggingu zimą powstał na potrzeby portalu wspierającego odchudzanie www.eOdchudzanie.pl.