Sport

Dlaczego po skorzystaniu z bieżni pojawia się ból serca?

Dlaczego po skorzystaniu z bieżni pojawia się ból serca?

Regularne ćwiczenia, takie jak bieganie na bieżni, są ważne dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Jeśli jednak ból serca przeszkadza w wykonywaniu ćwiczeń, pacjent może zacząć unikać treningów, ponieważ coś jest nie tak i powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Wynikający z tego brak aktywności może z czasem pogorszyć stan zdrowia. Ból serca podczas wysiłku fizycznego nie jest równoznaczny z zawałem serca, ale stanowi powód do niepokoju. Jeśli podczas korzystania z bieżni poczujesz ból serca, powinieneś natychmiast przestać, aby odpocząć i jak najszybciej udać się do ośrodka medycznego w celu sprawdzenia, co dokładnie jest nie tak.

Dławica piersiowa.

Dławica piersiowa to ból w klatce piersiowej lub sercu, który pojawia się, gdy część serca nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi, a tym samym tlenu do prawidłowego funkcjonowania. Możesz odczuwać ściskający ból w klatce piersiowej, a także ból w ramionach, szyi lub plecach. Ból ten ustępuje po kilku minutach odpoczynku. Ponieważ zapotrzebowanie serca na tlen wzrasta podczas intensywnego wysiłku fizycznego, takiego jak bieganie na bieżni, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia dławicy piersiowej podczas ćwiczeń. Specjaliści medyczni określają dławicę piersiową występującą podczas wysiłku jako stabilną dławicę piersiową i twierdzą, że jest ona dość przewidywalna.

Test wysiłkowy na bieżni ruchomej.

Lekarz prowadzący może przeprowadzić test wysiłkowy na bieżni ruchomej, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach bólu serca. Podczas tego badania technik medyczny przymocuje do klatki piersiowej pacjenta elektrody w celu monitorowania czynności serca za pomocą elektrokardiogramu. Technik poprosi pacjenta o szybki marsz na bieżni lub jazdę na rowerze treningowym przez około 5 do 15 minut. Należy poinformować technika, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy, w tym ból serca, ból mięśni lub duszności. Lekarz może również zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego układu krążenia, cewnikowania naczyń wieńcowych lub innych badań w celu oceny bólu serca.

Zapoznaj się również z artykułem, który opisuje, dlaczego warto zainwestować w piłkę gimnastyczną.

Postępowanie w przypadku bólu serca.

W przeciwieństwie do niestabilnej dławicy piersiowej, która pojawia się w nieprzewidywalnych momentach, stabilna dławica piersiowa nie jest oznaką zbliżającego się zawału serca. Wskazuje jednak na problem sercowo-naczyniowy, który wymaga pomocy medycznej. Najczęstszą przyczyną dławicy piersiowej jest choroba wieńcowa. Wprowadzając zmiany w stylu życia, można poprawić stan zdrowia układu krążenia i zmniejszyć ryzyko wystąpienia dławicy piersiowej. Należą do nich spożywanie mniejszej ilości tłuszczów nasyconych oraz regularne, umiarkowane ćwiczenia fizyczne. Lekarz może również przepisać leki, takie jak nitrogliceryna, lub zalecić prowadzenie zdrowego trybu życia, co będzie się wiązało z rzuceniem palenia lub picia alkoholu.

Ćwiczenie bez bólu.

U osób, u których wystąpiła dławica piersiowa wywołana wysiłkiem fizycznym, zaleca się co najmniej 30 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności przez pięć dni w tygodniu. Być może trzeba będzie zacząć od 20-minutowych treningów przez dwa lub trzy dni w tygodniu, a następnie ćwiczyć częściej. Aby uniknąć ataku dławicy piersiowej, należy unikać forsownych ćwiczeń i czynności wymagających szybkich ruchów. Nadal można uprawiać szybki marsz na bieżni, ale należy unikać biegania. Jazda na rowerze i pływanie o umiarkowanej intensywności to również bezpieczne opcje.