Sport

Gumy treningowe w rehabilitacji

Gumy treningowe w rehabilitacji

Nawet po niewielkim urazie powinieneś dać sobie sporo czasu na spokojny powrót do formy. Nie staraj się od razu wykonywać tak samo intensywnych treningów, jakie wykonywałeś przed wypadkiem. Twoje mięśnie muszą na nowo do wszystkiego się przyzwyczaić, bo jeśli zaczniesz je teraz przeciążać, prawdopodobnie szybko nabawisz się czegoś znacznie poważniejszego.

Mini bandy a hantle

Zamiast więc od razu sięgać ponownie po hantle, tym razem wybierz lekkie mini band gumy i ekspandery o niewielkim oporze. Przykładowy trening rehabilitacyjny z wykorzystaniem gum oporowych znajdziesz na stronie Kulturystyka24.pl. Z czasem ten opór będziesz oczywiście zwiększać. Na razie rób jednak tylko tyle, na ile pozwala ci twoje ciało. Musisz nauczyć się go słuchać i reagować na wysyłane przez nie sygnały, aby ćwiczyć efektywnie i bezpiecznie zarazem.

A po niemalże każdym urazie następuje długi okres rehabilitacji, w trakcie którego powinieneś skoncentrować się na ponownym pobudzeniu mięśni oraz ich aktywizacji. Treningi powinny być na tym etapie delikatne, dlatego wykorzystuj do nich najcieńsze i tym samym najlżejsze gumy oporowe do ćwiczeń. Na te mocniejsze przyjdzie jeszcze pora. Nie kieruj się zatem swoimi ambicjami, tylko podejdź do wszystkiego rozsądnie i z głową. Jeżeli teraz zrobisz sobie jakąś większą krzywdę, najprawdopodobniej przerodzi się ona w poważny uraz, który wykluczy się z aktywnego życia na znacznie dłuższy okres czasu. A do tego na pewno nie chciałbyś dopuścić, więc musisz na to uważać. Gumy do ćwiczeń też zresztą częściowo pozwolą ci na popracowanie mięśniami. Jeśli jednak nie jesteś do końca pewien, jak ich używać, zgłoś się do doświadczonego fizjoterapeuty lub trenera personalnego.