Orlik 2012Piłka nożna

Orlik 2012 – sztandarowy projekt rządu Tuska

Orlik 2012 – sztandarowy projekt rządu Tuska

Program „Orlik 2012” to jeden z sztandarowych projektów infrastrukturalnych rządu Donalda Tuska, bezsprzecznie jedna z największych inwestycji w polski sport ostatnich lat. Polegał na masowej budowie boisk do gry w piłkę nożną, wyłożonych sztuczną trawą. Większości obiektów towarzyszy również dodatkowe boisko wielofunkcyjne przystosowane do uprawiania koszykówki czy siatkówki. Całość komponuje się w swego rodzaju osiedlowe kompleksy do uprawiania sportów zespołowych.

Najsłynniejsze sportowe gazety wszechczasów

Opis projektu

Projekt „Orlik 2012” realizowany był w latach 2008 – 2012. W sumie zbudowano wówczas 2600 obiektów sportowych na obszarze 1668 gmin w całej w Polsce. Inwestycja została sfinansowana w 1/3 ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, w kolejnej 1/3 przez lokalne Urzędy Marszałkowskie, a w ostatniej 1/3 z rozmaitych innych budżetów rządowych i samorządowych. Pierwotnie zakładano, ze boisko typu „orlik” powstanie w każdej polskiej gminie – tego ambitnego celu nie udało się zrealizować. Niemniej, ta wynosząca około miliard złotych inwestycja, znacznie rozszerzyła polską bazę treningową sportów zespołowych.

Skutki projektu

Orliki szybko po powstaniu zapełniły się młodymi ludźmi – dzieci i młodzież miały miejsce, gdzie całymi dniami mogli grać w piłkę i spotykać się ze znajomymi. Jednym z celów inwestycji było odciągnięcie nastolatków od komputera i zainteresowanie ich aktywnymi formami spędzania wolnego czasu – w pewnym stopniu zamierzenie to udało się osiągnąć. Dodatkowo, Orliki zaczęły być intensywnie wykorzystywane do celów treningowych przez lokalne kluby piłkarskie. Zaczynały gościć tam również rozmaite zawody sportowe, które rozpalały i rozpalają nadal emocje młodych i starych.

Sztandarowy projekt Platformy

Orliki były sztandarowym projektem Platformy Obywatelskiej, który wpisywał się w strategię rządzenia tej partii polegającej na skupieniu się na kwestiach infrastrukturalnych. Dzięki sprawnemu korzystaniu z funduszy unijnych i dużemu zaangażowaniu premiera Donalda Tuska, udało się zamienić projekt Orlik 2012 w bardzo istotny impuls dla rozwoju polskiego sportu, szczególnie na pierwszych etapach szkolenia. Dzieciaki miały wreszcie gdzie trenować, czasami wraz z Orlikami powstawały kantorki z szatniami i sprzętem. Sukces Orlików udało się Platformie Obywatelskiej przekuć w ponowne zwycięstwo wyborcze w roku 2011.